JELEŇÁK

místo:                   Starobucké Debrné - les

GPS souřadnice:   50.4743147N, 15.7610650E

 

popis:                   Uměle vytvořená lesní nádrž, zásobárna pitné vody pro Starobucko (českou stranu) v letních                             měsících.

 

Jeleňák, je v dnešní době spíš lesní rybníček, má zvláštní tvar, není oblý ale hranatý.

Lidé z nejbližšího okolí ho využívali hlavně v létě, kdy nebylo dostatek vody v potoce a málo vody bylo i ve studánkách, jakých si dírách vybudovaných ve sklepeních místních chaloupek.Voda se do těchto děr stahovala, neb pod celým starobuckem se ukrývá úložiště-jezero podzemní vody. Do teď musí z těchto sklepení těchto domů vodu čerpat. 

Starobucko a Nemojov trpěl nedostatkem vody až do počátku 20 století, kdy zde byl zřízen vodovod. Rok a cenu ještě upřesním. Myslím, že vodovod stál kolem 1000000 Kč a starostu stál místo. Lidem se nelíbilo, že to obec tak zatížilo. Kde by byl Nemojov ... dnes bez vodovodu, který až na malé obměny slouží do dnes. V podobné situaci se vesnice ocitla i v posledních letech, když se začlo s výstavbou kanalizace.

Jeleňák je od nejbližšího domu vzdálený cca 1km. Lidé sem museli pro vodu několikrát deně. Napojit sebe a zvířata nebylo lehké.

 
PS : Foto a přesné souřadnice doplním později.